Czech Hotel Booking

CZ EN

Czech hotels and accommodation in one place ...book your hotel in Czech republic now...


Lowcost Hotel Ostrava, accommodation Ostrava

ARE YOU SEEKING HOTEL WITH THE BEST VALUE FOR MONEY IN OSTRAVA? YOU HAVE JUST FOUND IT! Lowcost Hotel offers comfortable accommodation for reasonable price, big parking lot, good breakfast. Everything in vicinity of Ostrava´s international airport, close to highway and next to the important public transport junction. Lowcost Hotel is situated close to the centre of entertainment and sport. There is outdoor swimming pool and OSTRAVAR Arena nearby. It takes 10 minutes by car to get to the downtown and on the famous Stodolní street.

Price list Book now!

Price of accommodation from 11 € per person / night!

Lowcost Hotel Ostrava - Rooms

Lowcost Hotel Ostrava offers four room types - Classic rooms, Classic Plus rooms, Studio room and Studio Plus rooms with overall capacity of 385 persons. Modern rooms “Classic”, completely renovated in 2009, are perfect choice for individual travellers. Rooms “Studio” are designated for bigger groups, like sports teams, or cultural societies. We do have also barrier free rooms.

Lowcost Hotel Ostrava - Gastronomy

Lowcost hotel nabíbí levné ubytování bez snidaně. Snídani lze dokoupit (od 95 Kč/osoba). 

Lowcost Hotel Ostrava - Neighbourhood

V blízkosti Lowcost Hotelu se nachází Ostrava aréna, velké kulturní a sportovní centrum. Mezi známá místa patří také Stodolní ulice, která je centrem nočního života. V okolí je celá řada turistických a cyklistických tras. Centrum města je vzdálené 10 minut autem.
Parkoviště hotelu je z ulice Kpt. Vajdy, čp. 1. Řidičům proto doporučujeme nastavit do GPS navigace jako cílovou adresu Kpt. Vajdy 1, 700 30 Ostrava - Zábřeh.
Lowcost Hotel je velmi dobře dostupný autem i městskou hromadnou dopravou. Příjezd na parkoviště hotelu je z ulice Kpt. Vajdy, čp. 1. Řidičům proto doporučujeme nastavit do GPS navigace jako cílovou adresu Kpt. Vajdy 1, 700 30 Ostrava - Zábřeh.

Photos of Lowcost Hotel Ostrava

Lowcost Hotel Ostrava
View photo

Map of Lowcost Hotel Ostrava

49.7917614,18.246373

Large map