Czech Hotel Booking

CZ EN

Czech hotels and accommodation in one place ...book your hotel in Czech republic now...


Hotel Myslivna Brno, accommodation Brno

Our three-star hotel with more than a 20 year old tradition, is located in the beautiful environment of the parkland just above the Brno Exhibition Centre, with a view of the cityscape. Our three-star hotel with more than a 20 year old tradition, is located in the beautiful environment of the parkland just above the Brno Exhibition Centre, with a view of the cityscape. The MYSLIVNA Hotel can offer our guests an accommodation in 117 rooms that consist of 4 apartments, 94 double rooms (19 of them are with the possibility of having an extra bed upon request) and 19 single rooms. Our hotel restaurant, famous for its excellent Czech and international cuisine, is a popular place where to dine not only for our hotel guests but customers from wide Brno surroundings. You can enjoy a pleasant… More and translation… atmosphere of the forest on our summer terrace that is a frequent destination of those on walks and trips and can offer a splendid view of the cityscape. We can also provide you with a multi-purpose congress hall for 220 people equipped with the modern audio-visual facilities.

Price list Book now!

Price of accommodation from 51 € per room / night!

Hotel Myslivna Brno - Rooms

All rooms are equipped with bathroom, toilet, telephone and TV with satellite reception.

Hotel Myslivna Brno - Gastronomy

Stylová restaurace se 130 místy u stolů nabízí široký sortiment národních jídel a specialit, cukrářských výrobků a vinotéku jihomoravských vín. Součástí restaurace je rytířský salonek s kapacitou 14 míst. Z restaurace je přímý vstup na terasu s dětským koutkem v přírodní scenerii lesoparku. Nabízíme speciality na grilu, opékání selete a točené pivo. Pořádáme zde i taneční večery s živou hudbou. Kapacita terasy je 150 míst u stolů.

Hotel Myslivna Brno - Neighbourhood

Hotel Myslivna byl postaven na okraji Podkomořanského lesa v areálu městského lesoparku. Nedaleko hotelu vede cyklostezka přes Nový Lískovec přírodním parkem Bobrava. Do okolí hotelu je možné vydat se na zdravotní vycházky nebo si zajet na blízkou brněnskou přehradu v Bystrci. Centrum města je od nás vzdálené 10 minut cesty autem nebo můžete použít autobus č. 68 MHD Brno.
Zastávka: 100 mAutobusové nádraží: 6000 mCentrum: 4000 mVlakové nádraží: 4000 m

Photos of Hotel Myslivna Brno

Hotel Myslivna Brno
View photo

Map of Hotel Myslivna Brno

49.188641388889,16.553505277778

Large map