Czech Hotel Booking

CZ EN

Czech hotels and accommodation in one place ...book your hotel in Czech republic now...


Pension Zubr, accommodation Nedvedice

Pension is situated in a small village Ujčov in the valley of the river Svratka near the castle and Pernštejn Vír dam. In the pension area is an outdoor pool and the village football pitch with a quality lawn, tennis courts with clay and a small playground. Pension Zubr is recreational and accommodation facilities with a restaurant and an outdoor pool Guest House is situated in a small village Ujčov in the valley of the river Svratka near the castle and Pernštejn Vír dam. The village has a football field with a quality lawn and tennis courts with clay and pension area 8x10-meter outdoor pool and restaurant.

Price list Book now!

Price of accommodation from 26 € per person / night!

Pension Zubr - Service

Zajišťujeme pro naše hosty zvěřinové hody, zabíjačky, svatomartinské hody, grilování, rauty, degustace vín , atd. Pro sportovní kluby můžeme zajistit v místním sportovním areálu pořádání sportovních soustředění, sportovních akcí ,přípravných zápasů a kempů .Sportovní areál je vybaven dvěma travnatými hřišti ,tenisovým kurtem z antukou , dětským hřištěm ,vše s kompletním sociálním zázemím.Ve spolupráci s mysliveckou oborou p.Němečka můžeme zajistit komplexní služby při odstřelu trofejní zvěře
Jakoukoli gastronomickou akci pro Vás uspořádáme i na objednávku.

Pension Zubr - Rooms

The pension Zubr are 10 double rooms equipped with bathroom, WC and television. Rooms can be supplemented by one or two beds. Furthermore, one family suite, which consists of two bedrooms (large double room with two beds), a smaller double room (nursery), vestibule and bathroom with toilet. The apartment is also equipped with televisions in both rooms. The capacity of the entire house including all the beds is 39 beds. Without the extra capacity is 24 beds It is in the pension area outdoor swimming pool and safe parking in the building can store bicycles or boats.

Pension Zubr - Gastronomy

All day dining is available at our restaurant with smoking and nonsmoking section.

Pension Zubr - Neighbourhood

Vesnička Ujčov je v kopcovité krajině, 3km od hradu Pernštejn, obklopena lesy a přírodou. Přímo kolem penzionu protéká řeka Svratka plná pstruhů. Okolí je protkané sítí cyklotras a stezek. V zimní sezóně je zde možnost lyžování. Nedaleko jsou lyžařské vleky a upravované běžecké trasy. V letních měsících jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku, pěší turistiku, koupání, houbaření, rybaření, tenis a další sportovní aktivity.
Ubytování vysočina to je ta pravá relaxace a odpočinek.
Autobusová zastávka je přímo před naším Penzionem (Ujčov Na Kopečku). Vlakové nádraží je vzdáleno 3 km od Penzionu, v obci Nedvědice. Dopravu od nádraží a zpět na přání zajistíme na tel.: + 420 566 566 630

Photos of Pension Zubr

Pension Zubr
View photo

Map of Pension Zubr

49.488444444444,16.332666666667

Large map